Szkoła Podstawowa nr 38 w Bytomiu  

Kontakt


Wykaz lektur - rok szkolny 2018/2019

KLASA II

     Porazińska J. – Pamiętnik Czarnego Noska

     Bednarek J. – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

     Cichoń W. – Cukierku, ty łobuzie!

     Centkiewicz A .i Cz. - Zaczarowana zagroda

     Wierzbicki Ł. – Afryka Kazika

     Kruger  M. - Karolcia (wybrane fragmenty)

     Lindgren A. - Dzieci z Bullerbyn (wybrane fragmenty)

 

KLASA III

     Andersen H.Ch.  – Baśnie (do wyboru przez nauczyciela)

     Korczak J. – Król Maciuś Pierwszy (wybrane fragmenty)

     Jaworczakowa M. – Oto jest Kasia

     Brzechwa J – Przygody rycerza Szaławiły

     Badalska W. – Ballada o uprzejmym rycerzu

     Lindgre A. – Dzieci z Bullerbyn (wybrane fragmenty)

     Pisarski R.  -  O psie, który jeździł koleją

 

KLASA IV

     Bahdaj A.  - Kapelusz za 100 tysięcy

     Brzechwa J.  -  Akademia pana Kleksa.

     Burnett, .F H. - Tajemniczy ogród.

     Christa J.  -  Kajko i Kokosz. Szkoła latania. (komiks)

     Goscinny, R  Sempe J.  -  Mikołajek.

     Wybicki J. – Mazurek Dąbrowskiego

     Mickiewicz  A.  -  Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy).

     Olech J.  -   Dynastia Miziołków.

     Baśnie: Ch. Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody; A. Puszkin,
   Bajka o rybaku i złotej rybce; J.M. Leprince de Beaumont, Piękna  i Bestia.

     Wybrane podania i legendy polskie.

 

KLASA V

    Burnett  F.H.  - Tajemniczy ogród

   Szmaglewska S. – Czarne stopy

    Molnar F.  - Chłopcy z Placu Broni.

    Sienkiewicz H.  -  W pustyni i w puszczy.

    Twain M.  -  Przygody Tomka Sawyera

❖   Prus B. – Katarynka

❖   Mickiewicz A. – Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

❖   Lewis C.S. – Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

❖   Maleszka A. – Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło

    Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne)

    Wybór mitów i legend.

❖   Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej,      Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

 

KLASA VI

    Jurgielewiczowa I.  - Ten obcy

    Krasicki I – wybrane bajki

❖   Czechow A. – Kameleon, Śmierć urzędnika

    Kosik R. -  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.

    Sienkiewicz H. – W pustyni i w puszczy

    Montgomery L.M. -  Ania z Zielonego Wzgórza

    Mickiewicz A. – Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

❖   Lem S. – Cyberiada (wybrane fragmenty)

❖   Szklarski A. – Tomek w krainie kangurów

    Tolkien J. R.R.  -  Hobbit, czyli tam i z powrotem.

 

 

KLASA VII

     Dickens Ch.  -   Opowieść wigilijna.

     Fredro A.  -   Zemsta.

     Żeromski S. - Siłaczka

     Kochanowski J.  - wybór fraszek, pieśni i trenów,
   w tym tren I, V, VII, VIII.

     Krasicki I.  -   Żona modna.

     Mickiewicz A.  -   Dziady cz. II.

     Mickiewicz A.    -   Pan Tadeusz (historia Polski)

     Mickiewicz A.   -  Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka.

     Saint-Exupery A. de  -  Mały Książę.

     Sienkiewicz H.   -  Quo vadis

     Sienkiewicz H.  -  Latarnik.

 

KLASA VIII

     Fidler A. – Dywizjon 303

     Sienkiewicz H. – Quo vadis”

     Kamiński A. – Kamienie na szaniec

     Żeromski S. – Syzyfowe prace

     Chriestie A. – Dwanaście prac Herkulesa

     Słowacki J. - Balladyna

     Collins S. – Igrzyska Śmierci

     Schmitt E-E. – Oskar i pani Róża

     Mickiewicz A. - Pan Tadeusz

     Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

spb38@poczta.onet.pl

spb38@poczta.onet.pl
tel. (32) 289-53-17
NIP:
 626-26-26-643

Kalendarz szkolny

 

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 

Platforma Edukacyjna
Miasta Bytom