IX Zlot Samorządów Uczniowskich - 19.02.2018 r. 
(Opracowanie: Jakub Cyptor)

   Dnia 19 lutego br. Samorząd Szkolny w składzie: Karolina Cygon, Martyna Krzykawska i Amelia Schweissing wraz z opiekunem Jakubem Cyptor wzięli udział w IX Zlocie Samorządów Uczniowskich zorganizowanym z Szkole Podstawowej  nr 33 im. S. Ligonia w Katowicach. Zlot odbywał się pod hasłem „Śląsk w kulturze i tradycji”.

   Pierwszą część zlotu rozpoczął występ zespołu Pieśni i Tańca „Katowiczanie”, którzy zaprezentowali kilka popularnych ludowych tańców. Po zakończeniu występu uczestnicy Zlotu zostali przywitani przez Dyrektorkę SP 33 w Katowicach p. Teresę Liburską. Następnie głos zabrali zaproszenia goście: wnuk patrona szkoły – organizatora Zlotu Stanisława Ligonia – p. Andrzej Sas -Jaworski, który przybliżył postać słynnego „Karlika z Kocyndra”, p. Adam Mankiewicz współtwórca Domu Chleba w Radzionkowie, Pani Joanna Decowska, która jest autorką programu „Śląskiem malowane” oraz zaprezentowany została Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Drugą część zlotu stanowiły warsztaty dla uczniów. My uczestniczyliśmy w warsztatach: „Na śląską nutę” warsztaty tańca ludowego prowadzonych przez p. Marię Ćwiklińską, gdzie poznałyśmy podstawy różnych śląskich tańców. Kolejnym warsztatem, w którym uczestniczyłyśmy było „Malowanie na  szlajfkach i fartuszkach”, które prowadziła p. Joanna Decowska pokazując, jak kiedyś robiło się wzory na śląskich strojach. Na zakończenie tych warsztatów wykonałyśmy własny wzór na torbie materiałowej.

   Na podsumowaniu Zlotu pokazano efekt pracy warsztatów poszczególnych grup oraz zaprezentowano pracę plastyczną „Logo samorządów uczniowskich w kolażu”.

DSC_9460 DSC_9577 DSC_9662 IMG_20180219_131354 IMG_20180219_131408
IMG_20180219_142224