Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach - 09.10.2019 r.

           W dniu 9 października 2019 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Powstań Śląskich  w Świętochłowicach. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas ósmych, siódmej i szóstej. Wyjechaliśmy około godziny ósmej; podróż trwała krótko.

            Kiedy dotarliśmy na miejsce, zaprowadzono nas do sali, w której został wyemitowany krótki film. Seans dotyczył jednego z powstańców śląskich, opowiadał jego historię, zabrał nas w szeregi walczących powstańców oraz w miejsca, gdzie były podejmowane ważne decyzje. Wywarło to na nas ogromne wrażenie, czuliśmy się, jakbyśmy tam byli.

Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, otrzymaliśmy kartki  z pytaniami, na które znajdowaliśmy odpowiedzi podczas oglądania kolejnych krótkich filmów, czytania wiadomości z tabliczek oraz słuchania pani przewodnik. Pytania dotyczyły dat, nazwisk i odznaczeń przyznawanych za walkę. W każdej sali muzeum znajdowały się dodatkowe materiały w formie multimedialnej, np. plansze merytoryczne, multimedialne zdjęcia, dokumenty, biogramy. Ciekawą atrakcją były zagadki, dzięki którym można było przeglądać szafy z eksponatami.

            Wycieczka bardzo nam się podobała. Nowoczesne ekspozycje oraz multimedialny charakter muzeum zasługują na brawa. Wizyta ta przybliżyła nas do historii Górnego Śląska. Zdaliśmy sobie sprawę, ile odwagi musieli mieć powstańcy walczący o nasz Śląsk. Bogatsi o tę wiedzę, wróciliśmy do szkoły. 

 

Sprawozdanie powstało w oparciu o prace uczniów:

Aleksandy Jędrzejczak z kl. 8a

oraz Bartosza Kurzoka z kl.7.

 
1 2 3 4 5
6