Szkoła Podstawowa nr 38 w Bytomiu  

Kontakt


Bezpłatne badania dla uczniów klas I - III


Szanowni Państwo Rodzice/ Opiekunowie dzieci klas I-III

 

           Obecnie wiadomo, że dzieci urodzone z małą masą urodzeniową mogą być obciążone w wieku późniejszym występowaniem otyłości, nadciśnienia tętniczego, ryzykiem wcześniejszego rozwoju miażdżycy. Ważne jest wczesne wykrycie zagrożeń, aby zapobiegać ewentualnemu wystąpieniu choroby i dlatego planowane jest przeprowadzenie odpowiednich badań u takich dzieci.

            Celem projektu jest ocena częstości występowania czynników zagrożenia miażdżycą u dzieci urodzonych z małą masą ciała przedwcześnie, bądź o czasie oraz ocena we krwi podstawowych wskaźników biochemicznych ryzyka miażdżycy. Badaniami porównawczymi zostaną również objęte dzieci urodzone o czasie, z prawidłową masą ciała. Będą one stanowiły grupę porównawczą.

Postępowanie badawcze będzie obejmowało:

- Wypełnienie ankiety przez Rodziców/ Opiekunów prawnych badanych dzieci.

- Przeprowadzenie badania lekarskiego dziecka.

- Dokonanie pomiarów ciśnienia tętniczego, a także wzrostu, masy ciała, obwodów talii i bioder oraz składu masy ciała dziecka przy użyciu komputerowego bezbolesnego pomiaru impedancji bioelektrycznej.

- Jednorazowe pobranie próbki krwi włośniczkowej (z palca) w celu nieodpłatnego oznaczenia poziomów glukozy, cholesterolu i triglicerydów. Do badania proszę zgłosić się na czczo, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Miejscem przeprowadzania badań będzie Katedra i Oddział Kliniczny Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w  Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, ul. Batorego 15.

Uzyskane wyniki zostaną Państwu przekazane wraz z odpowiednimi zaleceniami. Posłużą one ponadto do badań naukowych prowadzonych pod patronatem Katedry i Oddziału Klinicznego Pediatrii w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zwracam się zatem do Państwa z gorącą prośbą o wyrażenie zgody na wzięcie udziału w badaniach Państwa dziecka.  

WSZYSTKIE WYŻEJ WYMIENIONE BADANIA WYKONYWANE SĄ BEZPŁATNIE.

Wyniki badań są objęte tajemnicą lekarską. Oznacza to, że dane będą tak gromadzone, przetwarzane i przechowywane, by nie była możliwa identyfikacja personalna dziecka ani jego opiekunów przez nikogo z wyjątkiem osoby prowadzącej badanie. Nie będzie też możliwa identyfikacja personalna w publikowanych pracach, które powstaną na podstawie uzyskanych danych. Możecie Państwo odmówić zgody na udział dziecka w badaniach na każdym etapie ich trwania.  

Dodatkowych informacji związanych z badaniem może udzielić Kierownik badania oraz należąca do zespołu badawczego lekarz Beata Kaźmierczak- Pilch
Tel. 607-482-970.

 

W trakcie programu badawczego prowadzonego przez pracowników SUM, którego plan został Pani/Panu przedstawiony, osoby badane są objęte ochroną ubezpieczeniową zgodnie z Polisą seria A-A nr 194826 obejmującą okres ubezpieczenia od 01 marca 2013 roku do 28 lutego 2014 roku i Załącznikiem Nr 1 „Przedmiot i zakres zamówienia” pomiędzy InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz zgodnie z Polisą typ 111 nr 002004240 COMPENSA obejmującą okres ubezpieczenia od 01.03.2013 do 28.02.2014, a nastepnie dalsze ubezpieczenie.

Jeżeli pragnie Pani/ Pan uzyskać dodatkowe informacje

związane z badaniem prosimy o kontakt z:

 

Imię i nazwisko lekarza

Funkcja

Telefon

Miejsce

Prof. dr hab.
n. med.

Anna  Obuchowicz

Kierownik Katedry

 

(32) 7861498

Pon-pt
9.00-13.00

Katedra i Oddział Kliniczny Pediatrii SUM, Szpital Specjalistyczny
 nr 2 w Bytomiu,
ul. Batorego 15

Lek. Beata Kaźmierczak-Pilch

Specjalista Medycyny Rodzinnej

607-482-970

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Admin: A. Płotkowski

spb38@poczta.onet.pl
spb38@poczta.onet.pl
tel. (32) 289-53-17
NIP:
 626-26-26-643

Logo SP 38 Bytom
 
 
 
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
Kuratorium Oświaty w Katowicach

Platforma Edukacyjna
Miasta Bytom

 

Kalendarz szkolny